A mentőállomás az Országos Mentőszolgálat Közép-Dunántúli Regionális Mentőszervezet részeként működik.
Zirc a Bakony fővárosaként ismert település.A mentőállomás a megyeszékhelytől, Veszprémtől 25 kilométerre Északra fekszik. Veszprém és Győr között a legnagyobb település.
- 1948-ban épült az akkor még a zirci járási Erzsébet kórházhoz tartozó járási mentőállomás.Jelenlegi formáját 2009 augusztusában nyerte el az átépítés után.
Zirc Mentőállomáson 2009 szeptember elsejétől 1 esetkocsi és 1 KIM-ként felszerelt mentőgépkocsi teljesít szolgálatot, ami a személyzettől függően KIM-egységként vagy mentőgépkocsiként funkcionál. Mindkét mentőegység 24 órában teljesít szolgálatot a hét minden napján.
Az intézményben dolgozók létszáma: 25 fő
- 5 mentőtiszt
- 9 szakápoló
- 1 általános ápoló
- 10 mentő-gépkocsivezető
Zirc kistérsége illetve a környező települések 39600 hektáron helyezkednek el, melyek mentőellátását a Zirci Mentőállomás biztosítja.
Zirc mellet további 16 település, (Bakonybél, Bakonynána, Bakonyoszlop, Bakonyszentkirály, Borzavár, Csesznek, Csetény, Dudar, Eplény, Jásd, Lókút, Nagyesztergár, Olaszfalu, Pénzesgyőr, Porva, Szápár), melyek hegyvidéken, a Bakonyban találhatóak. Ez miatt a falvakra jellemző a nehéz megközelíthetőség, főleg a téli időszakban.
A térségen halad át a 82-es számú főútvonal, mely összeköti az M1-est a Balatonnal. Ezen az útvonalon óriási mind a teher, mind a személyforgalom.
Szlovákia felől nagy számban érkeznek a külföldi állampolgárok is. A főút vonalvezetése miatt is a régió egyik legveszélyesebb útvonala. Rendszeresek a súlyos sérüléssel járó balesetek.
A Bakony szépsége nagy számban vonzza a turistákat az év minden szakában, növelve ezzel a térségben tartózkodók számát.
Eplényben található az ország egyik legnagyobb síparadicsoma, mely szintén növeli a szolgálat leterheltségét.
Sürgősségi ellátást nyújtó kórház legközelebb Veszprémben van. Innen a legtávolabbi település kb. 60 km.
Az esetkocsi indításával megteremtődött a feltétele, hogy a háziorvosi ügyeleteket is szolgálatunk irányítsa, mely tapasztalatok kedvezőek.
Az esetkocsi fejlesztés érezhető esélyegyenlőség javulást és szakmaiság növekedést hozott a térség sürgősségi ellátásában, növelve ezzel a lakosság egészségügybe, ezen belül a sürgősségi ellátásba vetett hitét. Különösen igaz ez a STEMI-s, a STROKE-os és traumás betegek eetében.
A fejlesztés elött a kovetkező mentőegységek szolgáltak:
1 db mindennapi, 24 órás KIM
1 db mindennapi 12 órás mentőgépkocsi